Ana Dağıtım ve Kompanzayon Panoları

BS Elektrik, müşteri gereksinimlerini kusursuzca analiz ederek, projelere uygun panoları ortam şartlarına göre tasarlamaktadır. Elektrik ve otomasyon sistemlerinin oluşturulması ya da revizyonu için ihtiyaç duyulan panoların tasarımı, imalatı ve montajı konularında deneyimli kadrosu ile esnek ve modüler sistemler sunmaktadır. İletişim adreslerimiz üzerinden bize ulaşarak hem ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilir hem de ana dağıtım ve kompanzayon panoları için sipariş oluşturabilirsiniz.

Ana Dağıtım Panosu

Ana dağıtım panosu (ADP), elektrik enerjisini tüketicilere dağıtmak ve kontrol etmek için tasarlanmış şalt ve kontrol ünitelerinden oluşan elektrik panosudur. Bu pano, tesisin enerjisi tek bir panodan kontrol edilir. Bina tipi trafo merkezli tüketicilerde, trafo alçak gerilim çıkışı direkt olarak ADP’ye gelir. Oradan tali panolara enerji dağıtımı yapılır. Direk tipi trafo merkezli tüketicilerde ise, ölçüm panosundan gelen elektrik enerjisi ADP’ye giriş yapar ve oradan tali dağıtım panolarına şalterlerden çıkış yapılır. Trafosuz iş yerlerinde ise, ana kofradan gelen enerji ADP’ye giriş yapar ve oradan tesise enerji dağıtılır.

Ana Dağıtım Panosu, fabrika, atölye ve iş yerlerinde elektrik enerjisinin ana dağıtımının yapıldığı panolardır. Endüstriyel ve ticari tüm yapıların alçak gerilim enerji bölümünün kontrolünün ve güvenliğinin sağlandığı merkez kimliğindeki ADP’nin uzun ömürlü ve kolay müdahale edilebilir olması önem taşımaktadır. ADP’nin kullanılması, enerji dağıtımının daha verimli ve güvenli hale gelmesini sağlar.

Kompanzasyon Panosu

Kompanzasyon panosu ise, reaktif enerjiye ihtiyaç duyulan anda, reaktif gücün üretimini gerçekleştiren bir pano çeşididir. Elektrik enerjisi, santralden en küçük alıcıya kadar dağıtımında en az kayıpla taşınması gerekmektedir. Endüktif yükler (transformatörler, balastlar, elektrik motorları vs) reaktif güç çekerler. Bu nedenle, kompanzasyon panosu açığa çıkan reaktif gücün sıfıra minimize edilmesinde ve ihtiyaç anlarında reaktif gücün üretilmesinde yarar sağlamaktadır.

Kompanzasyon panosu, işletmenin gerekli cihazlarını içinde bulundurur. Bu panoları işletmenin enerji verimliliğini arttırmakta ve enerji maliyetlerini azaltmaktadır. Ayrıca, kompanzasyon panosu ile birlikte kullanılması, ADP’nin ömrünün uzamasına ve daha güvenli bir enerji dağıtımı sağlamasına yardımcı olur.

Büyük tesislerde, ADP ve kompanzasyon panosu birlikte montaj yapılır. Bu sayede, tesisin enerji dağıtımı ve kontrolü, tek bir panodan yapılır. Ayrıca, büyük tesislerde reaktif enerji ihtiyacı daha yüksek olduğu için, kompanzasyon panosunun kullanımı daha da önem kazanmaktadır.

Ziyaretçi:30